reklama

Batôžtek otca do pôrodnice, alebo rady najmä prvoplodičom

Rady najmä prvoplodičom, ale aj ďalším mužom zaangažovaným do procesu dopravy rodičky do pôrodnice a pobytu v pôrodnici počas pôrodu, ako si zodpovedajúcu výstroj pripraviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V odbornej literatúre, časopisoch i na internete nájdeme dostatok návodov na výbavu do pôrodnice - pre ženu rodičku, ako aj pre novonarodené dieťa. My otcovia sme však napriek našej – pri všetkej pokore - kľúčovej podpornej úlohe mimo pozornosti prameňov informácií. Všetkým preto ponúkam zhrnutie mojich vlastných aj odkukaných skúseností.

Úvodom si pomenujme najčastejšie východiská, ba nebojme sa to povedať otvorene determinanty, ktoré sa podpíšu na našej ceste do pôrodnice s manželkou (partnerkou) vo finále jej tehotenstva, ako aj na našom ďalšom prípadnom (čiže samozrejmom) zotrvaní v pôrodnici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

I. Časové a logisticko-organizačné faktory

Bez ohľadu na vyvolávania pôrodu a cisárske rezy, je to stále na svet prichádzajúce dieťa, ktoré rozhodujúcou mierou určí čas svojho narodenia. Dôsledky:

1) V súčasnom neo-feudalizme je množstvo otcov, ktorí sa nemôžu odpútať od roboty v rytme kontrakcií. Rodičia naši i manželky/partnerky nemusia byť operatívne k dispozícii. Pravda, niekedy už ani nažive, ale mám na mysli najmä časté transregionálne manželstvá v Bratislave... Ochotný príbuzný sa zase môže stať neochotným.

2) Ani ohľaduplné deti prichádzajúce na svet cez víkendy, či aspoň po pracovnej dobe, situáciu často neuľahčujú – cesta do pôrodnice môže nastať po vyčerpávajúce celodennej šichte otca v práci, či dni oficiálne voľnom, no fyzicky aj psychicky mimoriadne náročnom (áno aj pre budúceho otca!).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3) Cesta do pôrodnice môže byť náročná a dlhá. Nie každý ju má v relatívnej blízkosti bydliska, niekedy sa nachádza až v susednom chotári. Nie každý má auto či motorizovaného blízkeho. Nie všade chodí taxík a ak aj áno (ešte bude reč o nočných víkendových pôrodoch) tak napr. v čase nočného rozvozu piatkových a sobotných flamendrov môže byť o taxík núdza. Použitie sanitky je obmedzené len na extrémne prípady.

4) Napriek vypočítaným termínom a finálnym odhadom lekárov, príchod do pôrodnice bude aj tak nie celkom plánovaný, nie celkom čakaný, v situáciách viac zložitých ako priaznivých. (Pozn.: batôžtek otca do pôrodnice preto musí byť na stálom, nemennom a veľmi ľahko dostupnom mieste, tak ako hasiaci prístroj.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

II. Riziko odrezania od zdrojov

K štyrom uvedeným bodom treba pridať varovanie, že nemôžeme vedieť, či sa z pôrodnice vrátime o hodinu (planý poplach), alebo v nej strávime niekoľko ďalších hodín. Ani či budeme sami, alebo nás doplní prípadne vystrieda ďalší príbuzný. Smäd a hlad je to posledné čo potrebujeme, veď aj „obyčajný“ stres nám dá do tela viac než dosť. Mnohí z nás sú navyše šoféri a aj pri plnej sile a duševnej pohode vieme robiť chyby, ktoré na cestách mávajú nešťastné dôsledky. Preto sa musíme vedieť postarať nie len o rodičku, ale zamedziť tomu, aby v krajom prípade rodička s lekármi ratovali nás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, nemocnice a pôrodnice síce vo väčšine prípadov majú stánky s občerstvením, či dokonca bufety, dieťa sa však môže rozhodnúť prísť na svet v noci a my tak budeme nanajvýš obdivovať výklad.

Pravda, bežné sú aj automaty na teplé nápoje aj balené vody, no viem z vlastnej skúsenosti (výjazd na detskú pohotovosť mesiac po pôrode) čo to je vyberať si o 22.00-23.00 „odrobinky“ z vypľundrovaného automatu. A v pôrodnici sa ľahko a nečakane môžeme ocitnúť aj zo soboty na nedeľu o 03.00. Pitie vody z vodovodu z medicínskych zariadeniach je prostriedok poslednej záchrany. Nie kvôli kvalite vody v potrubí, ale kvôli kvalite možných mikróbov a balicov – možno už hneď na vodovodnom kohútiku.

Posledný argument pre neveriacich: vo väčších zdravotníckych komplexoch môže byť hoci aj výdatný zdroj beznádejne ďaleko od miesta, na ktoré sme v čase pôrodu viazaní. Pamätajme, že aj neochvejný britský polárnik Robert Falcon Scott, vracajúc sa z Južného pólu, zahynul so svojimi druhmi 18 km od veľkého zásobovacieho skladu potravín a paliva.

III. Obsah batôžteka otca do pôrodnice

Prejdime od analýzy k syntéze. Začneme výberom vhodnej batožiny. Prečo práve „batôžtek“? Nuž batôžtek preferujem pred inými typmi batožiny, pretože v kľúčových momentoch budú obidve ruky maximálne zamestnané manipuláciou s rodičkou a výbavou rodičky, so zamykaním auta, aj s tlačidlami všetkých druhov. Dokonca i závesná taška na rameno sa môže zmeniť na otravne prekážajúcu serepetičku.

A) Voda

Pitný režim dávam na prvé miesto a jeho základom je čistá voda. Prikláňam sa k balenej vode s obsahom 1 liter. Tieto fľaše sú však u nás menej obvyklé, častejšie kúpime 0,7 litrovku, čo je ešte prijateľné. Pol litrovka je málo, môže sa stať že po záťaži ju stiahneme na jeden šup. Fľaše obsahu 1,5 litra sú už ťažké. Za úvahu stoja aj dve pol litrovky, nakoľko v pôrodnici môžeme napríklad pobudnúť hodinu - dve a neplánovane sa tam o 5-6 hodín budeme zas (vlastná skúsenosť).

B) Povzbudzujúci nápoj

Začnem energetickými nápojmi. Tie síce sú žieravinou žalúdka, ale pre tak vzácny okamih ako je narodenie dieťaťa môžeme urobiť výnimku. V prvých mesiacoch otcovstva naša životospráva a organizmus budú tak či tak podrobené veľmi náročnej skúške. Napokon ani netrvám na „energeťáku“, dobre poslúži aj malé balenie kolového nápoja – to stačí aj 0,33 či 0,5 litrové. Povzbudzujúci nápoj má svoje opodstatnenie aj po splnení základnej úlohy a rodička je už na sále. Aj domov sa treba dostať bezpečným spôsobom. Aj za bieleho deň môže byť reakciou na prežitú záťaž mikrospánok, počas ktorého nás môžu úspešne okradnúť.

C) Niečo sladké pod zub

Nie len kofeín či teín, ale aj čokolády, keksy, tyčinky, praclíky, balené croissanty a ďalšia príbuzná poživeň nás budú v náročných okamihoch držať v patričnej kondícii. Niekedy nahradia nedostupné raňajky, inokedy budú náhražkou chýbajúcej večere. Skrátka vyplatí sa ich v batôžteku mať. Pozor – nezožrať hneď! Myslieť na blízku budúcnosť a predvídať alternatívy vývoja!

V niektorých situáciách nám naša poživeň môže poslúžiť aj ako drobná pozornosť (nezamieňať prosím s úplatkom) tým, ktorí nám pomôžu pre nich drobnými no pre nás zásadnými radami či úkonmi. Predstavme si upratovačku, ktorá sa nás nad rámec svojich povinnosti, zo zvedavosti či súcitu opýta, na čo čakáme. A pomôže nám tak odhaliť, že čakáme na úplne zlom poschodí. No nedáme jej vďačne ten banán v čokoláde?

Pozn.: všetky doteraz uvedené produkty majú dostatočne dlhú trvanlivosť. Čo aj nevypijeme/nezjeme v pôrodnici, to si skôr či neskôr nájde svojho konzumenta. Nespotrebovaný „energy drink“ nám pravdepodobne vydrží aj po ďalšie dieťa.

D) Baterka

Nechcem budiť dojem, že batôžtek otca do pôrodnice má byť všestranný ako vesta príslušníka zásahovej jednotky, ale na baterke trvám. Aj v slnečný deň sa môžeme ocitnúť v chabo osvetlených napr. suterénnych priestoroch chátrajúcej nemocnice na okraji mesta, v noci na okraji parkoviska zase môžeme hľadať vypadnutý parkovací lístok, strata ktorého môže mať cenu desiatok Eur. Aj ľubovoľný - pre rodičku just životne dôležitý predmet - vypadnuvší z jej batožiny na sedadle taxíka či ešte lepšie autobusu počas kratučkého státia na zastávke „Nemocnica s pôrodnicou“, vie štedro prepláchnuť telesné trúbky adrenalínom. Nehovorím len o noci, počas zimného času je už tma po 16.00!

E) Zápisník a perom

Aj v časoch inteligentných telefónov dávam do pozornosti starý dobrý papier s perom. Či už nás lekári pošlú domov aj s rodičkou, alebo si rodičku ponechajú na ďalšie pokusy, s istotou budeme pod ťarchou inštrukcií a požiadaviek - zdravotníckeho personálu, rodičky, svokry. Papierik s ťažiskovými požiadavkami (napr. chýbajúce mydlo či toaletný papier) vieme odovzdať z ruky do ruky na vybavenie ochotnej novej-starej mame, pripnúť magnetkou na chladničku, odškrtávať na ňom položky.... Môj postreh je, že na sms sa zabúda ľahšie ako na papierik, aj že lepšie je mať kľúčové informácie (kontakty, hodiny, poplatky...) zapísané, než odfotené mobilným telefónom.

F) Doplnkový kus odevu (otca)

Kým nárast teploty vieme kompenzovať odňatím kusu odevu, pokles teploty je problém. Môže nás prekvapiť aj v horúcom lete: nevieme či nebudeme dlho čakať v priestoroch s osviežujúcim prievanom, na severnej strane budovy, vo vlhkom suteréne, či na veternej zastávke. Preto aj v lete a počas teplejšej jari/jesene majme v batôžteku dáku vrstvu navyše. Aj tenká mikina či zrolovaná flísová bunda môže mať niekedy cenu zlata.

IV. Záver

Vyššie zaznela rada nepojesť všetku poživeň hneď a padla i zmienka o takmer nočnej návšteve na detskej pohotovosti (a takmer prázdnom nápojovom automate) mesiac po pôrode. Autor preto uzatvára svoj príspevok výzvou: nezlikvidovať batôžtek v eufórii hneď po pôrode! Ak čakal na svoju chvíľu týždne pred narodením dieťaťa, pokojne môže byť v pohotovosti ešte pár ďalších týždňov. Použijúc slová Evanjelia podľa Matúša neviete ani dňa ani hodiny ...a budete radi že ho máte k dispozícii.

Autor je otcom.

Martin Pener

Martin Pener

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Po otcovi rodený Staromešťan, vyrastal som v Karlovej vsi, väčšina života prežitá v Ružinove. Zoznam autorových rubrík:  Historické fikcieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu